sorodstvene vezi

Vprašanja na tosemjaz.net.
Larisa140
Objave: 2

sorodstvene vezi

ObjavaNapisal Larisa140 » 07 Feb 2019 19:53

Mene pa zanima kaj sem z tem fantom in punco(Maso in Gasperjem)ki ju bom zdaj opisala.
Torej....
Moj dedi(Anton) ima dve sestri.In ena sestra(Jerica)ima fanta po imenu Andrej ki je brat od Davorina.In Davorin je dedek od Mase in Gasperja.Vprasanja se glasijo
1 kaj sta Anton in Andrej
2 kaj sta Anton in Dvorin
3 kaj sem jaz z Gasperjem in Maso.Za odgovore se iskreno zahvaljujem
Lp Larisa
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: sorodstvene vezi

Uredništvo » 13 Feb 2019 07:18

Odgovor svetovalca

Draga Larisa!

Kar nekaj časa sem porabil, da sem si naredil sliko povezav, za katere me sprašuješ. Ni mi pa popolnoma jasno, kaj pomeni, da ima Jerca, ki je sestra tvojega dedka Antona, fanta po imenu Andrej. Domnevam, da sta poročena, ali pa da gre za izvenzakonsko življenjsko skupnost, ki je izenačena z zakonsko zvezo. Za Andreja domnevam, da ni sin od Jerce, saj ima brata Davorina.

Ob tej predpostavki so odgovori na tvoja vprašanja naslednji:
1. Anton in Andrej sta v svaštvu, torej sta svaka.
2. Anton in Davorin nista več v svaštvu, Davorin je brat Antonovega svaka.
3. Z Gašperjem in Mašo nisi ti v nikakršni sorodstveni povezavi, tudi nimate skupnih prednikov.

Če te sorodstvene vezi še podrobneje zanimajo, pa ti posredujem nekaj osnovnih informacij o tem. Najprej si poglejva, kaj je sorodstvo. Sorodstvo je osnovno načelo organiziranja posameznikov v socialne skupine, vloge in kategorije. O krvnem sorodstvu govorimo, ko je sorodstvo pogojeno z biološkim potomstvom. Pri svaštvu pa ne gre za krvno sorodstveno razmerje, pač pa za razmerje do svakov oz. svakinj.

Sorodstvena razmerja imajo različne stopnje sorodstva – tako imenovana sorodstvena kolena, v nadaljevanju ti posredujem njihov natančni prikaz.

1. koleno
 tvoja oče in mati (roditelji, starši)
 tvoji otroci
 žena tvojega sina (snaha), mož tvoje hčerke (zet)

2. koleno
 tvoji bratje in sestre
 tvoj ded in tvoja babica (stari starši) po očetovi in po materini strani
 tvoji vnuki in vnukinje
 žena tvojega brata (svakinja), mož tvoje sestre (svak)

3. koleno
 tvoji pradedje in prababice (starši tvojih dedov in babic)
 tvoji pravnuki in pravnukinje (otroci tvojih vnukov in vnukinj)
 tvoji nečaki in nečakinje (otroci tvojih bratov in sester)
 strici in tete tvojega očeta in tvoje matere (tvojih staršev)

4. koleno
 rodni bratranci in sestrične tvojega očeta in tvoje matere

Naj še navedem, da sta tast in tašča za moža starša njegove žene, za ženo pa starša njenega moža, to razmerje pa ni v nobenem sorodstvenem kolenu.

Če sem pa tvoj opis razmerij napačno razumel, pa še piši!

Brane But, univ. dipl. psiholog