Verbalno nasilje

Vprašanja na tosemjaz.net.
Hana88888

Verbalno nasilje

ObjavaNapisal Hana88888 » 15 Okt 2018 22:56

Jaz ne vem kaj naj naredim.
Moja starša mi govorita da se lahko kar ubijem, mi grozita da me bosta tepla, mi govorita da sem gnoj, nesposobna, prizadeta,...
Kaj lahko naredim?
Dream Daisy

Re: Verbalno nasilje

ObjavaNapisal Dream Daisy » 16 Okt 2018 19:16

Pojdi v hišo zavetja ali pa na CSD. Noben si ne zasluži, da tako ravnajo z njim. Še najmanj pa otroci, ki jim to počnejo starši. NUJNO najdi pomoč, da bodo ukrepali naprej.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 19 Okt 2018 12:24

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

iz tvojega sporočila je opaziti, da si izpostavljena psihičnemu nasilju s strani staršev. Nedopustno je, da je kdorkoli izpostavljen vsakršnemu nasilju, tudi psihičnemu in zato so na voljo ustanove, ki ti v takšnih situacijah lahko ponudijo pomoč. Ena prvih je Center za socialno delo (CSD) v tvojem kraju. Predlagam ti, da se tam oglasiš na pogovor, kjer boš imela možnost povedati o svoji situaciji, stiski, ki jo doživljaš in boš seznanjena s pomočjo, ki ti je lahko ponujena. Na tem mestu bi rada povedala, da naloga CSD ni samo ukrepanje, namestitev iz družine, ampak v prvi meri pomoč družini, da razreši težave. Vsekakor je sprva vloga CSD, da je tvoj zagovornik v odnosu do staršev in jim poskuša predstaviti pomen ustrezne starševske skrbi. V primeru, da pa tega ne boste dosegli, pa ti lahko CSD poišče bivanje v ustreznejšem mirnem okolju (druga družina, stanovanjska skupina). Če tega koraka do CSD ne bi zmogla sama, lahko svojo stisko predstaviš tudi svetovalni delavki v šoli, ki ti bo pomagala nadalje vzpostaviti kontakt z ustreznimi ustanovami.

Le pogumno,
Nataša Omladič Ograjenšek, socialna pedagoginja
Hana88888

ObjavaNapisal Hana88888 » 21 Okt 2018 07:57

Nataša Omladič napisal:
19 Okt 2018 12:24
Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

iz tvojega sporočila je opaziti, da si izpostavljena psihičnemu nasilju s strani staršev. Nedopustno je, da je kdorkoli izpostavljen vsakršnemu nasilju, tudi psihičnemu in zato so na voljo ustanove, ki ti v takšnih situacijah lahko ponudijo pomoč. Ena prvih je Center za socialno delo (CSD) v tvojem kraju. Predlagam ti, da se tam oglasiš na pogovor, kjer boš imela možnost povedati o svoji situaciji, stiski, ki jo doživljaš in boš seznanjena s pomočjo, ki ti je lahko ponujena. Na tem mestu bi rada povedala, da naloga CSD ni samo ukrepanje, namestitev iz družine, ampak v prvi meri pomoč družini, da razreši težave. Vsekakor je sprva vloga CSD, da je tvoj zagovornik v odnosu do staršev in jim poskuša predstaviti pomen ustrezne starševske skrbi. V primeru, da pa tega ne boste dosegli, pa ti lahko CSD poišče bivanje v ustreznejšem mirnem okolju (druga družina, stanovanjska skupina). Če tega koraka do CSD ne bi zmogla sama, lahko svojo stisko predstaviš tudi svetovalni delavki v šoli, ki ti bo pomagala nadalje vzpostaviti kontakt z ustreznimi ustanovami.

Le pogumno,
Nataša Omladič Ograjenšek, socialna pedagoginja
Strah me je da mi ne bodo verjeli
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 22 Okt 2018 10:00

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

razumem tvoj strah, saj verjetno tvoje dosedanje izkušnje z odraslimi to napovedujejo - da tvoja beseda ne velja kaj dosti oz. da ti tako ali tako ne veš....

Na CSD se boš srečala z odraslo osebo, strokovnjakom, ki bo tvojo zgodbo vzel resno in za resnično, saj je tvoja. Njegovo osnovno načelo pri delu mora biti resno sprejemanje posameznikovega doživljanja situacije.
Na podlagi tega, kar mu boš povedala, se bosta skupaj dogovorila, kako naprej. Pogovoril se bo s tvojimi starši, ki bodo verjetno predstavili tudi svojo zgodbo oz. svoje doživljanje resnice. Na podlagi tega vam bo lahko svetoval in nadalje usmerjal k temu, da boste v družini vsi zadovoljni.
Sama mislim, da si želiš doseči spremembe v družini, da bi se bolje počutila, k temu ti lahko pomaga strokovni delavec CSD.

Le pogumno,
Nataša Ograjenšek Omladič, profesorica socialne pedagogike
Hana88888

ObjavaNapisal Hana88888 » 31 Okt 2018 15:16

Ce se bo pogovoril z mojimi starši bo vse postalo se slabse in moja starša bosta lagali in njima bo bolj verjel
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 08 Nov 2018 09:46

Odgovor svetovalke

Razumem tvoj strah, verjetno ti ga narekujejo pretekle izkušnje. Seveda ti v dani situaciji ne morem dati popolnega zagotovila, da se tvoje napovedi ne bodo uresničile. Lahko samo rečem, da se ne bi smele. Strokovni delavec na CSD bi moral znati slišati vse strani, predvsem dati pomembnost glasu otroka in si oblikovati "resnico" skozi slišano iz vseh strani. Vsekakor pa verjamem, da se bosta starša verjetno zagovarjala na način, da bosta odgovornost za njuno ravnanje preložila nate, saj je tako lažje. Ampak strokovni delavec na CSD mora ravnati iz perspektive, da za dogajanje v odnosu med dvema nikakor ne more biti odgovoren samo eden, ampak vsak s svojim ravnanjem prispeva k razvoju dogajanja.

Upam, da boš zbrala pogum.

Lep pozdrav,
Nataša Omladič Ograjenšek, profesorica socialne pedagogike