Nimam prijateljev

Vprašanja na tosemjaz.net.
Slow Willow

Nimam prijateljev

ObjavaNapisal Slow Willow » 25 Mar 2018 21:31

Pozdravljeni,
sem študentka in imam skoraj že celo življenje eno težavo in sicer sem zelo sramežljiva in težko navežem stike z ljudmi. Kot majhna sem imela dve zelo dobri prijateljici, vendar sem jih na prehodu v srednjo šolo izgubila. Nadaljnja štiri leta v srednji šoli so bila zame zelo samotna, saj sem imela zelo nizko samopodobo zaradi maltetiranja s strani sošolcev v preteklosti. Zelo sem bila zadržana in nihče ni pristopil do mene, zato sem bila zelo osamljena. Na faksu sem nato spoznala zelo dobro prijateljico ki sem jo imela zelo rada, vendar sem se odločila da spremenim smer izobraževanja, zaradi česar je z mano prekinila vse stike. V tem obdobju, ko čakam na ponoven vpis na drugo fakulteto se počutim zelo izolirano od sveta in žalostno, saj sem ponovno sama. Imam sicer fanta, ki me ima resnično rad, je zelo ljubezniv in mu lahko povem vse, vendar si res obupno želim prijateljice, s katero lahko deliš vse, se zabavaš, smejiš, nekoga s katerim bi lahko delila izkušnje, klepetala itd.. zaradi tega se počutim zelo žalostno in izolirano. Vsi v družini mi govorijo, da bi se morala potruditi in navezati stike, vendar je za vse ostale to tako naravno in brez truda dobiti prijatelje, medtem ko sem jaz že večkrat poskusila navezati stike, pristopiti do nekoga, vendar sem bila vedno neuspešna, vsi so me zavrnili oz. niso kazali interesa za druženje z mano. Začenjam razmišljati, da mi je usojeno biti brez prijateljev in zato sem zelo nesrečna. Zelo bi bila vesela vašega nasveta, ker sem že res zelo obupana in lačna prijateljstva. Hvala že vnaprej,
Žalostna
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Nimam prijateljev

Uredništvo » 03 Apr 2018 08:33

Odgovor svetovalke

Pozdravljena, Slow Willow!

Prav imaš, nekaterim je navezovanje stikov lažje in bolj »naravno«, nekaterim se zdi malo težje. Lažje gre od rok predvsem tistim osebam, ki se ne obremenjujejo tako zelo s tem kakšni bodo izpadli v očeh drugih oz. kakšen bo njihov odziv. Ampak saj veš kako se reče: »Vaja dela mojstra.«. Tako kot vadimo vožnjo s kolesom, lahko vadimo tudi navezovanje stikov. Ko boš poizkusila prvič in drugič, ti bo mogoče malo neprijetno. Potem pa boš kar na enkrat opazila, da ti gre navezovanje stikov že veliko, veliko boljše. Včasih pridejo na vrsto tudi tiste izkušnje, ko ne gre vse tako, kot bi si želeli, a naj te takšne izkušnje ne ohromijo. Spomni se na to, da jih imamo vsi že kar nekaj za sabo. Bo pa naslednjič šlo boljše. Predvsem pa ne pozabi na trenutke, ko ti je šlo navezovanje dobro od rok, zapomni si jih! Imaš fanta, ki te ima rad. Tudi z njim si morala navezati stik in ti je šlo dobro! Pred vstopom v srednjo šolo si imela dve zelo dobri prijateljici, tudi z njima si navezala dober stik. Bodi dostopna za ljudi, ki pristopijo do tebe, sprejmi jih.

Kaj pa če bi prijateljico, s katero sta se družili na fakulteti, povabila, da se družita? Ni nujno, da se vidita le na fakulteti, lahko se družita tudi drugje in drugače. Fakulteta ni edini prostor za spoznavanje. Predlagam ti, da ne čakaš na ponoven vpis. Udeležuj se krožkov, prireditev, drugih dejavnosti. Izberi si nekaj, kar si si že nekaj časa želela poizkusiti, se naučiti ali doživeti.

Za sklepanje dobrih prijateljstev ni prav nikoli pozno. Ne pozabi, da imaš niti v svojih rokah. :)

Lepo te pozdravljam,

Anja Kragelj, univ. dipl. pedagoginja in specializantka psihoterapije
Anja Kragelj, univ. dipl. pedagoginja in specializantka psihoterapije
vredu

ObjavaNapisal vredu » 12 Mar 2019 14:40

Slow Willow napisal:
25 Mar 2018 21:31
Pozdravljeni,
sem študentka in imam skoraj že celo življenje eno težavo in sicer sem zelo sramežljiva in težko navežem stike z ljudmi. Kot majhna sem imela dve zelo dobri prijateljici, vendar sem jih na prehodu v srednjo šolo izgubila. Nadaljnja štiri leta v srednji šoli so bila zame zelo samotna, saj sem imela zelo nizko samopodobo zaradi maltetiranja s strani sošolcev v preteklosti. Zelo sem bila zadržana in nihče ni pristopil do mene, zato sem bila zelo osamljena. Na faksu sem nato spoznala zelo dobro prijateljico ki sem jo imela zelo rada, vendar sem se odločila da spremenim smer izobraževanja, zaradi česar je z mano prekinila vse stike. V tem obdobju, ko čakam na ponoven vpis na drugo fakulteto se počutim zelo izolirano od sveta in žalostno, saj sem ponovno sama. Imam sicer fanta, ki me ima resnično rad, je zelo ljubezniv in mu lahko povem vse, vendar si res obupno želim prijateljice, s katero lahko deliš vse, se zabavaš, smejiš, nekoga s katerim bi lahko delila izkušnje, klepetala itd.. zaradi tega se počutim zelo žalostno in izolirano. Vsi v družini mi govorijo, da bi se morala potruditi in navezati stike, vendar je za vse ostale to tako naravno in brez truda dobiti prijatelje, medtem ko sem jaz že večkrat poskusila navezati stike, pristopiti do nekoga, vendar sem bila vedno neuspešna, vsi so me zavrnili oz. niso kazali interesa za druženje z mano. Začenjam razmišljati, da mi je usojeno biti brez prijateljev in zato sem zelo nesrečna. Zelo bi bila vesela vašega nasveta, ker sem že res zelo obupana in lačna prijateljstva. Hvala že vnaprej,
Žalostna

/quote]

Če še nisi našla, prijateljev, komentiraj :)
shyness

ObjavaNapisal shyness » 14 Mar 2019 10:13

tudi jaz imam težave s socialnimi stiki. med ljudmi se ne počutim dobro, sem tiho in redko povem svoje mnenje. to moje sošolce zelo moti. imam pa dve sošolki, ki to razumeta in me spodbujata, da kaj povem. včasih me profesorji pred vsemi izpostavijo, tako da me mora glasna in klepetava sošolka reševati, ker se sama zaprem in zmrznem. nekateri ne razumejo zakaj sem tiho, jaz ne razumem zakaj so drugi glasni. do osebe pridem počasi.
društvo za mlade ima trening samozavesti in trening socialnih veščin, kjer se lahko več o tem naučiš.
http://www.cpm-drustvo.si/programi/tren ... rtivnosti/
http://www.cpm-drustvo.si/programi/
kar težko je, ker pač ne moreš spremeniti svoje osebnosti. predlagam ti da se za to ne sekiraš. prava prijateljica bo sčasoma prišla. lahko začneš hoditi na kakšen tečaj, si kje prostovoljka ali pa greš na kako delavnico, ki te zanima in se tako poskušaš povezati z ljudmi. ti je na faksu kakšna punca simpatična da bi jo ogovorila? lahko jo najprej vprašaš kaj v zvezi s šolo in snovjo, potem pa počasi začneta klepetati. prijateljev ne dobiš čez noč, včasih ugotoviš da ti oseba ni prijetna in ne vztrajaš naprej.
poznam prostoovljko ki hodi na socialno fakulteto in mora zaradi praske se družiti in pogovarjati z mladimi. mogoče bi tudi na takšen način zvadila pogovarjanje in socialne stike?