Prizadeta, nimam prijateljev in slaba samopodoba

Vprašanja na tosemjaz.net.
Uredništvo
Objave: 36399

Re: Prizadeta, nimam prijateljev in slaba samopodoba

ObjavaNapisal Uredništvo » 18 Maj 2017 14:34

Odgovor svetovalke

Draga mladenka!

Morda si za tvojo prijateljico nesprejemljiva!? Kaj pa za druge? Vidiš,
ker se pojavlja pri tebi kar nekaj vprašanj, menim, da bi ti zelo
koristil pogovor v živo.

Katere so tiste lastnosti, ki so nesprejemljive? Ali ti jih je
prijateljica povedala? Kaj ti meniš o teh lastnostih, ki mi jih še nisi
razkrila? Ali morda meniš, da bi te obsojala, si nehala s teboj
dopisovati? Nič od tega. To mi lahko verjameš.

Prosim, zaupaj mi, kaj je tisto, kar moti tvojo prijateljico in morda
tudi tebe. Samo tako bi ti morda lahko pomagala.

In še enkrat! Nisem sodnica, nisem nekakšna moralna razsodnica. Želim
samo pomagati. To pa lahko samo tako, da mi zaupaš.

Kot sem ti že napisala, mi lahko pišeš na moj osebni e-naslov, če ne
želiš, da bi bile tvoje skrivnosti dostopne na spletu.

Želim ti uspešne zadnje dni pouka in vse dobro!

mag. Maja Krajnc, univ. dipl. sociologinja in politologinja
Baby James

ObjavaNapisal Baby James » 22 Maj 2017 01:12

Pozdrav. O svojih čustvih zelo težko iskreno govorim, saj se bojim zavrnitve, to pa zato, ker so moja čustva pogosto zavrnili kot nesprejemljiva. Zato pogosto o svojih čustvih in o sebi lažem, saj se bojim pokazati takšna kot sem. Pa bi se zelo rada z nekom o tem pogovorila, brez da bi me nekdo obsojal ali karkoli.
Katere lastnosti je prijateljica točno mislila ne vem, saj mi točno tega ni pojasnila. Nekatere svoje lastnosti bi rada poboljšala, ja. Tega ne vem, če bi obstajali ljudje, ki bi me ljubili kljub moji „nesprejemljivosti“. Tega odgovora me je, priznam malo strah. Lahko pa poskusim opisati tiste lastnosti, ki jih je približno prijateljica navedla kot „nesprejemljive“. To, da se izmikam določenim vprašanjem, da se izmikam „družbeno sprejetim pravilam igre“, da samo nekaj „bluzim“, ne znam pa konkretno povedati določenih stvari ...
Mene pa morda moti to, da se včasih ne znam organizirati dovolj dobro, da se precej težko lotim začeti nečesa, in še bi lahko naštevala ...
Uredništvo

ObjavaNapisal Uredništvo » 25 Maj 2017 13:49

Odgovor svetovalke

Draga mladenka!

Žal še vedno ne vem, katera so tista tvoja čustva, zaradi katerih te, vsaj po tvojem mnenju, zavračajo?

Le kako se boš pogovorila, če se ne odpreš, če ne izvlečeš na dan tistega, kar te teži? Morda je prijateljica imela prav, ko ti dejala, da
se izmikaš določenim vprašanjem. Le kako bi se ti počutila v bližini človeka, za katerega bi vedela, da ni iskren, da ima nekaj za bregom?

Dejstvo je, da smo ljudje družbena bitja in hočeš ali nočeš, potrebujemo družbo in soljudi. Seveda pa moramo, hoteli ali ne, upoštevati določena družbena pravila.

Kako se lotiti nečesa novega pa tale misel: "Pot okoli sveta se začne s prvim korakom." Kar pomeni: preprosto začni, potem pa bo šlo.

In še to. Če želiš, da te bodo drugi sprejeli, sprejmi najprej sebe. Tudi z napakami, saj nihče pod tem soncem ni popolen. Seveda pa s tem ne mislim, da napak, ki jihimamo nima smisla odpravlajti. Mislim, da se moramo truditi v tej smeri, da smo danes boljši, kot pa smo bili včeraj. Ja, odločiti se je treba. Ali misliš ostati takšna kot si, ali pa se truditi, da boš stvari, ki te pri tebi motijo začela postopoma odpravljati.

Lepo se imej in javi se še kaj!

mag. Maja Krajnc
Baby James

ObjavaNapisal Baby James » 30 Maj 2017 08:04

Pozdrav. Saj sem vam napisala, da mi je o čustvih zelo težko iskreno govoriti. Ne vem, kaj bi z njimi naredila. Ker sem bila zaradi svojih čustev že prevečkrat prizadeta, zavrnjena. Čustva so pač osebna, intimna stvar.
Uredništvo

ObjavaNapisal Uredništvo » 02 Jun 2017 14:23

Odgovor svetovalke

Draga mladenka!

Edina stvar, ki jo lahko v zvezi s čustvi narediš je ta, da se odpreš in nekomu zaupaš. Kot sem ti že napisala, mi lahko pišeš na moj e-mail, če ne želiš, da bi kdorkoli kaj izvedel o tebi preko foruma. Bojim se, da v primeru, če ne boš naredila ničesar, se tudi stanje ne bo spremenilo. Še naprej se boš srečevala z istimi problemi, ko si se do sedaj.

Morda bi se lažje zaupala psihoterapevtu, v mirnem in zaupnem okolju.

Želim ti lep vikend in razmisli o mojem predlogu.

Lep pozdrav,
mag. Maja Krajnc
Baby James

ObjavaNapisal Baby James » 23 Jul 2017 23:07

Pozdrav.
Spet bi vam pisala z vprašanjem. Počutim se, kot da ne morem nikomur zaupati svojih misli, čustev, da tega skoraj nihče ne spoštuje, itd. Saj potem ljudje to povedo naokoli in tega ne zadržijo zase, tudi če jim povem, da je to zaupno. Kot, da bi me izdali in potem vsi vedo moje intimne stari in potem sem sama počutim razgaljeno, osramočeno. Dejansko nimam nobenega prijatelja, s katerimi bi se lahko zaupno pogovorila, brez, da bi to potem povedal okoli. To zelo pogrešam, da bi se lahko s kom zaupno pogovorila, da bi me nekdo spoštoval, mu zaupala svoje misli, čustva, brez da bi mu bilo to čudno, bi se mi posmehoval, bi mislil, da kaj mu težim ali to povedal potem naprej. Ker če ne, ne vem, kaj ljudje pa sploh naredijo s svojimi čustvi, če se o tem z nikomer ne morejo pogovoriti? Recimo pač prijateljica je izdala moje intimne reči naprej in se pri tem obnašala, kot da je to čisto normalno. Kaj lahko naredim? Se s kom sploh lahko še pogovorim ali kaj?
Uredništvo

ObjavaNapisal Uredništvo » 26 Jul 2017 09:30

Odgovor svetovalke

Draga mladenka!

Kar hudo mi je bilo, ko sem prebrala tvoje pismo. Žal si se že zelo zgodaj srečala z dejstvom, s katerim se vsak. Eni prej eni kasneje.
Preprosto ne moreš vsakemu zaupati. Upam samo, da tvoje skrivnosti niso bile takšne, da so lahko usodne. Prav tako ne poznam recepta, kdaj in komu lahko zaupamo. Včasih se nam zgodi, da smo v človeka popolnoma prepričani, potem pa šok.

Morda bi poskusila s pisanjem dnevnika in na papir izlila svoja čustva in bolečino.
Ali si se poskusila vključiti v kakšno dejavnost, ki te zanima?
Imaš morda kakšen hobi, v katerem bi resnično uživala? Če boš pri volji, mi o tem kaj napiši.

Poskusi se v domišljiji postaviti v vlogo, ki naj bi jo odigrala čez 5, 10, 20 let. Kje in kako se vidiš?

Pa še nekaj. Popolne varnosti, da bi kdo raztrobil tvoje skrivnosti ni. Varnost je zagotovljena samo pri psihoterapevtu, saj ga veže poklicna molčečnost. Prav tako tudi zdravnike in župnike. Sicer pa ti še vedno ostane dnevnik in narava v katero se lahko vedno zatečeš. Nekje sem prebrala, da je narava najboljši tolažnik obupanih. Poskusi v njej najti lepoto in iskrenost.

Upam, da sem ti vsaj malo pomagala.

Lepo te pozdravljam in želim vse dobro!

mag. Maja Krajnc
Baby James

ObjavaNapisal Baby James » 31 Jul 2017 16:29

Pozdrav. Saj vem, da se vsakemu ne more zaupati in vem, da je vedno možnost, da te drugi lahko izda. Vseeno pa sama zelo spoštujem pravilo, da kar ti bližnji pove v zaupnosti, potem se tega pač ne pove naprej nikomur. In to potem pač pričakujem tudi od svojih prijateljev ali bližnjih. Zato me je zelo prizadelo, da me nekdo za katerega sem mislila, da mu lahko zaupam, izdal. Ker zdaj pač nimam skoraj nikomur za zaupati več oz. ne vem, komu bi sploh lahko zaupala, da me ne bi izdal.
Glede pisanja dnevnika. Po mojem je dnevnik o svojih čustvih, ipd. bolj za otroke ali majhne punčke/punce. Ker tipično to pišejo punce stare tam nekje 10, 11, 12, 13, 14 let. Ker ne vem, tudi neka psihologinja je napisala, da je pisanje dnevnika o svojem dnevu in čustvih, zbiranje raznih pomembnih stvari (npr. vstopnic za kino, slik svojih prijateljic, raznih zapestnic ...) značilno predvsem za punce, in to tam nekje od 8. pa do 15. leta starosti recimo. Enkrat, koda sem bila mlajša sem že pisala dnevnik, predvsem ker so rekli, da je to za mojo starost, potem pa ga je mama našla in ga prebrala.
V eno dejavnost, ki me zanima pa sem že vključena. Ampak tam pač ne razpredamo o čustvih in podobnem.
Zelo rada bi se pogovorila o svojih čustvih, predelala svoja čustva z nekim človekom, ker se mi zdi, da mi to najbolj pomaga. Oz. včasih poskušam to narediti tudi sama s seboj in to pomaga.
Uredništvo

ObjavaNapisal Uredništvo » 03 Avg 2017 08:58

Odgovor svetovalke

Draga mladenka!

Prej boš doumela, da smo ljudje različni, da ne reagiramo enako, da nimamo enakih meril za stvari, pojave, lažje ti bo. Ti ne bi nikomur povedala skrivnosti, ki ti je bila zaupana, ker je to TVOJA vrednota. Drugi pač imajo drugačne. Ne pravim, da je to v redu, toda tako pač je.

Dnevnik pa lahko pišeš v vsakem obdobju svojega življenja, tudi ko boš stara 100 let ali pa zdaj. Pomembno je, da ti je lažje, da lahko vsaj nekomu zaupaš. Lahko ga pišeš tudi na računalnik in če želiš pri tem še kaj pridobiti, ga piši v tujem jeziku - morda v angleščini.

Dobro je, da si se vključila v dejavnost, ki te zanima. Če boš to opravljala z veseljem, te bodo začela prevevati tudi pozitivna čustva in
ne bo potrebe, da bi o njih razpravljala s komerkoli. Preprosto živi življenje in ne razmišljaj toliko o negativnih čustvih. Poskusi se malce oddaljiti od sebe in delati nekaj za druge. Morda se to sliši že obrabljeno, toda v delu in različnih dejavnsti, ki jih opravljamo za druge ali pa za nekaj, pozabimo na svoje težave in začutimo lepoto življenja.

Katera čustva pa bi rada predelala???Žalost, obup, zaskrbljenost ... Vse to bo izzvenelo samo po sebi, če boš resnično delala tisto, kar te veseli in prinaša veselje drugim.

Ne vem iz katerega konca Slovenije si, ti pa svetujem, da pokličeš na št.031 778 772 (posvetovalnica za pomoč ljudem v duševni stiski v Celju), kjer ti bodo povedali, kje je tebi najbližja posvetovalnica (zdaj je svetovanje brezplačno), kjer se boš lahko pogovorila s psihoterapevtom in z njim v neposrednem pogovoru tudi predelala svoja čustva.

Lepo te pozdravljam in želim vse dobro!

mag. Maja Krajnc, univ. dipl. sociologinja in politologinja
Baby James

ObjavaNapisal Baby James » 07 Avg 2017 02:07

Pozdrav. Morda bi mi pogovor s psihoterapevtom res pomagal, kaj mislite? Sama sem sicer slišala, da nekateri psihoterapevti opravljajo svoje delo bolj tako tako, nekateri pa da obvladajo.
Čeprav se mi zdi, da bi mi tudi pogovor s prijateljem pomagal, kaj mislite? Čeprav prijateljev zdaj nimam nekaj dosti. Moja bivša najboljša prijateljica me ima kot za nekega kriminalca in sploh noče več nič govoriti ne imeti z mano.
Morda bi se lahko vključila v še kakšno aktivnost, ki me zanima. Ker lahko bi našla še kaj, kar me zanima, definira.
Pač predelala bi rada določena čustva in določene stvari, ki so se mi v življenju zgodile.